Salt la: Rock Stage ▪ Scena A ▪ Scena B ▪ Scena din Grădina Artelor ▪ 

 

 

Programul Zilelor Sfântu Gheorghe – ediţia a 20-a

1–8 mai 2011

 

1 mai, DUMINICĂ

17.00

Întâlnirea organizatorilor Zilelor Sfântu Gheorghe din ultimii 20 de ani / Parcul Elisabeta, scările din faţa bibliotecii

18.00

Concert simfonic de deschidere: In memoriam Franz Liszt - Orchestrele Csíkikamara și Georgius, dirijor: Werner Gábor (Budapesta), solist: Szilágyi Zsolt / Biserica Reformată Centrală

18.00

Teatru: „Ilja próféta” de T. Slobodzianek (regia: Bocsárdi László) – Teatrul „Tamási Áron” / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Kamara

20.00

Dans folcloric: Édeskeserű, dansuri pe muzică din Transilvania – Ansamblul Popular Maghiar de Stat / Teatrul „Tamási  Áron”, Sala Mare

               

2 mai, LUNI

9.00

Întâlnirea trupelor de teatru de elevi, ediția a V-a – etapa națională. Oaspetele de onoare al galei de închidere: Dancs Annamari. / Sala de festivităţi a Școlii Generale „Váradi József”

9.00,
10.00,
11.00

„A medve nem játék”– spectacol interactiv pentru copii. Realizat de: Kovács Linda, Ségercz Ferenc, Ticusan János, Vitályos Lehel, Ferenc Áron / Biblioteca Județeană „Bod Péter”, sala Gábor Áron

 

16.00

Vernisaj: Expoziţie de icoane pe sticlă / Muzeul Spiritualitaţii Romaneşti, subsol – Catedrala Ortodoxa

16.30

Parafonia – concert de muzică simfonică susţinut de persoane cu handicap / Krisztus Király katolikus templom

17.00

Seminar despre industria în Sfântu Gheorghe din secolul al XIX-lea de Józsa Lajos / Muzeul Național Secuiesc, sala Bartók

18.00

Teatru: „Hej páva, hej páva” - serata de balade a lui Gajai Ági – Compania Szigligeti (Oradea) / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Kamara

18.00

Teatru: „ Pinokkió, poveste-musical (regia: B. Fülöp Erzsébet) – Teatrul Național Târgu Mureș, Compania „Tompa Miklós” / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Mare

18.00

Teatru: „Othello” de W. Shakespeare, premieră (regia: Mihai Măniuțiu) – M Studio / Sala Lajtha László

18.00

Poveşti de familie de pe mapamond – întâlnire cu scriitorul, dramaturgul Vámos Miklós / Biblioteca Județeană „Bod Péter”, sala Gábor Áron

19.00

Festivalul coral al şcolilor din Sfântu Gheorghe, ediția a 2-a / Biserica Catolică „Krisztus Király”

20.00

Vernisaj: ÎNTRUCHIPĂRI de Jovánovics György / Spațiul Expozițional de Artă Contemporană MAGMA

20.30

Teatru: „Égi vándor” de Omega, musical (regia: Vándorfi László) – Teatrul Pannon (Veszprém, Ungaria), acompaniament muzical: Formația Tribut LGT / Casa de Cultură a Sindicatelor

 

3 mai,MARȚI

10.00

Teatru: „Csipkerózsika” de Grimm (regia: Ivácson László) – Teatrul „Tomcsa Sándor” (Odorheiu Secuiesc) / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Mare

14.00

Masă rotundă: 2011, Anul Voluntariatului – Gazdă: Antal Árpád András, primarul oraşului Sfântu Gheorghe, Tamás Sándor, preşedintele Consiliului Judeţean Covasna. Invitaţi: Miklósa Erika, ambasadorul volunitariatului în Ungaria, delegaţia Direcţiei Generale a Relaţiilor Sociale şi Civile din cadrul Ministerului Administraţiei Publice şi a Justiţiei din Ungaria / Primărie, sala de şedinţe

17.00

Vernisaj: expoziţia colectivă a membrilor Asociaţiei Artiştilor Plastici Amatori „Gyárfás Jenő” / Casa de Cultură „Kónya Ádám”

17.00

Lansare de carte: Carte de bucate de Incze Anikó / Restaurantul Park

17.30

Concert MÁCSAfej cu Márk Attila, Ferencz Csaba, Ferencz Áron, Ticusan János, Ségercz Ferenc / Sala „Lajtha László”

18.00

Prezentare de carte: întâlnire cu Ugron Zsolna, autoarea romanului „Úrilányok Erdélyben” / Biblioteca Județeană „Bod Péter”, sala Gábor Áron

18.30

Teatru: „Verébszárnyon -Homage á Piaf” - László Zsuzsa, Teatrul Național Târgu Mureș, Compania „Tompa Miklós”  / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Kamara

19.00

Concert de orgă: Steffen Schlandt, artistul Bisericii Negere din Brașov / Biserica Catolică „Krisztus Király”

20.30

Teatru: „Portugál” de Egressy Zoltán (regia: Zakariás Zalán) – Teatrul „Tomcsa Sándor” (Odorheiu Secuiesc) / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Mare

20.30

Spectacol de operetă – Trupa Melodica, protagoniști: Sebestyén L. Enikő, Mocanu Erika, Szélyes Margit, Oláh Badi Alpár, Barabás Lajos, Lőfi Gellért / Biblioteca Județeană „Bod Péter”, sala Gábor Áron

20.30

Jazz Club: Session Jazz Band / Di Stefano Bar

22.00

Jazz Club: Nagy János Trio (Budapesta) / Di Stefano Bar

22.15

„Barátok közt” - curiozități muzicale – Pakot István, Cserkész Emese, Gyergyai Szabolcs, Ticusan János, Várhelyi  Attila, Kolcsár József, Ferencz Áron / Teatrul „Tamási Áron”, Cafeneaua artiștilor

 

4 mai, MIERCURI

9.00, 10.00,
11.00

„A medve nem játék”– spectacol interactiv pentru copii. Realizat de: Kovács Linda, Ségercz Ferenc, Ticusan János, Vitályos Lehel, Ferenc Áron / Biblioteca Județeană „Bod Péter”, sala Gábor Áron

 

11.00

Aniversarea a 50 de ani de existenţă a Clubului Sportiv Şcolar Sfântu Gheorghe – Dezvelirea columnei comemorative în memoria profesorilor CSŞ trecuţi în nefiinţă / str. V. Babes 4C

12.00

Miercurea broderiilor – activităţi de pedagogie muzeală / Muzeul Naţional Secuiesc

14.00

Nunta de aur – festivitate de aniversare a  50 de ani de căsnicie / Casa Căsătoriilor, Primărie

16.00

Lansare de carte: „Shakespeare Erdélyben – XIX. századi magyar recepció” de Bartha Katalin Ágnes, prezentat de Egyed Emese, profesor al Catedrei de Literatură Maghiară, Universitatea Babeş-Bolyai / Muzeul Național Secuiesc, sala Bartók

16.30

Teatru: „Mellékhatások” după Woody Allen – Teatrul „Csiky Gergely” (Timișoara) / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Kamara

17.00

Vernisaj: 550 de fiare de călcat din colecţia lui Bálinth Zoltán, Pozna Dávid şi Rétyi Árpád, expoziţia este deschisă de domnul Józsa Lajos / Grădina Artelor 

17.00

Întâlnire cu familiile participante la programul „La drum cu carte” / Biblioteca Județeană „Bod Péter”, sala Gábor Áron

17.00

Aniversarea a 50 de ani de existenţă a Clubului Sportiv Şcolar Sfântu Gheorghe – Festivitate de premiere / Sala de Sport „Szabó Kati”

18.00

Concert extraordinar al sopranei de renume mondialMiklósa Erika, cu participarea: Somogyi-Tóth Dániel – orgă și Tóth László – trompetă / Biserica Catolică „Krisztus Király”

19.00

Vernisaj: Motive din Trei-Scaune – expoziție de meșteșugărit din lucrările profesorilor și ale elevilor de la Fundația „Guzsalyas”, expoziţia este deschisă de etnograful, muzeologul Szőcsné Gazda Enikő / Casa „Míves”

19.00

Clubul de Presă „Holló Ernő”, invitat: Dávid Gyula, istoric literar, directorul Editurii Polis din Cluj-Napoca, gazdă: Matekovics János, ziarist / subsolul Casei de Cultură „Kónya Ádám”

20.00 

Teatru: Dialoguri și fantezii în jazz, un spectacol de Johnny Răducanu și Ion CaramitruTeatrul Național București / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Mare

20.30

Umor: Fábry, spectacolul de umor al lui Fábry Sándor / Casa de Cultură a Sindicatelor

20.30

Jazz Club: Prog.Organ Quartet / Di Stefano Bar

22.00 

Jazz Club: Jazz Trotter’s Quartet (Arad-Timişoara-Satu-Mare) / Di Stefano Bar

 

5 mai, JOI

10.00

Deschiderea târgului EXPO Sfântu Gheorghe / Sala Municipală a Sporturilor

11.00,

13.00

Concert pentru copii: Formația Bóbita (HU) / Casa de Cultură a Sindicatelor

 

12.00

Joia pâslelor – activităţi de pedagogie muzeală pentru copii şi avansaţi / Muzeul Naţional Secuiesc

17.00

Concert de pian: László Berta Bianca şi Bonea Octavian Leonard elevii premiaţi la concursuri internaţionale ai Liceului de Artă „Plugor Sándor”. În program: Beethoven, Rahmaninov, Chopin, Prokofiev / Muzeul Național Secuiesc, sala Bartók

17.00

Vernisaj: Expoziţia de artă „Interferenţe" a artiştilor plastici: Ioan-Delamare Atanasiu – grafician, lector la U.N.A.,

Emilia Persu – pictor, Darie Dup – sculptor, conferenţiar la U.N.A., Réka Csapó-Dup – sculptor, lector la U.N.A.

Organizatori: Bastion Art, Centrul de Cultură Arcuş, Asociaţia de Tineret Ecou / Bastion Cafe

17.00

Vernisaj: „Nünüke” – exopziţie din caricaturile lui Lukács Sándor Lucky despre statuia Sfântului Gheorghe, expoziţia este deschisă de: László Károly / Restaurantul Şugaş

17.30

Teatru: „Sorsjáték” – Váróterem Projekt (Cluj-Napoca) / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Kamara

18.00

Teatru: „Othello” de W. Shakespeare, (regia: Mihai Măniuțiu) – M Studio / Sala Lajtha László

18.00

Întâlnire cu cititorii: Literatura la drumBalla Zsófia, Báthori Csaba, Kemény István / Biblioteca Județeană „Bod Péter”, sala Gábor Áron

18.00

Teatru: Variațiuni enigmatice cu Alexandru Repan și Mircea Diaconu – Teatrul Nottara (București) / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Mare

19.30

Concert: „Hármasoltár: Jim Morrison - József Attila - Vlagyimir Viszockij”Földes László Hobo, artist laureat cu premiul Kossuth / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Kamara

20.30

Jazz Club: St. George Quintet / Di Stefano Bar

22.00

Jazz Club: Sárik Péter Trió (Budapesta) / Di Stefano Bar

23.30

Jazz Club: Fuente de Vida (Bucureşti) / Di Stefano Bar

               

6 mai, VINERI

10.00 

Întâlnirea Corală a Congregațiilor Evanghelice din Țara Bârsei, ediția a X-a/ Biserica Evanghelică

11.00

Teatru: Az ezredik éjszaka” de D. Lebovic (regia: Zakariás Zalán) – Teatrul „Tamási Áron” / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Kamara

11.00

Ridicare iurtă – Fundaţia Guzsalyas / Grădina Artelor

12.00

Vinerea picturii pe lemn – activităţi de pedagogie muzeală / Muzeul Naţional Secuiesc

13.00

Cavalerul Sfântu Ghoerghe – concurs tradiţional cavaleresc organizat de Asociaţia Tinerilor Maghiari / Grădina Artelor

13.00

Masă rotundă: Viitorul comunității rome / Centrul Comunitar pentru Romi, Őrkő

14.00  

Programul elevilor Școlii Generale „Néri Szent Fülöp” / Centrul Comunitar pentru Romi, Őrkő

14.00

Activităţi meşteşugăreşti: pâslă, olărit, funărie – Fundaţia Guzsalyas / Grădina Artelor

15.00

Deschiderea oficială a Străzii Localităţilor Înfrăţite cu participarea domnului Antal Árpád András, primarul oraşului Sfântu Gheorghe şi domnului Tamás Sándor, preşedintele Consiliului Judeţean Covasna / Strada Localităţilor Înfrăţite

15.30

Deschiderea cortului HÁRIT / Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

15.30

Deschiderea cortului Tineret Român, cântă Grupul Seri Albastre” / Cortul Tineretului Român pentru Comunitate, parcarea Restaurantului Park

15.45

Prezentare programe de voluntariat „I love Saint George”, „Let s do it, Romania”, „Verde pentru

Cultură”  „Sfântu Gheorghe, Capitala Verde” „Biblioteca Vie”, „Sfântu Gheorghe, oras de 550 de ani”, „Schimb de cărţi III” şi lansare „Scara de cărţi din Sfântu Gheorghe” / Cortul Tineretului Român pentru Comunitate, parcarea Restaurantului Park

16.00

Expoziţie de fotografie: Sfântu Gheorghe şi tineretul / Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

16.00

Înscrieri pentru „Treasure Hunt”, cel mai mare concurs pe echipe de „căutare de comori” / Cortul Tineretului Român pentru Comunitate şi Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

16.30

Concurs de cultură generală / Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

17.00

Discuţii libere, moderate de membrii Debate Club Sfântu Gheorghe,

interpreţi locali de beat-box, dansatori şi sesiune de autografe Hi-Q / Cortul Tineretului Român pentru Comunitate, parcarea Restaurantului Park

18.00

Operă rock: „Hiszek a romokon” – Asociația „Mustármag” (Târgu Mureș) / Biserica Catolică Sfântul Iosif

18.00

Spectacol de balet în două părţi, prima parte: Anotimpuri de A. Vivaldi, partea a doua: De la baroc la romantism pe muzică de Corelli, Ceaikovski, Delibes, Chopin – clasa de balet a Şcolii Populare de Arte şi Meserii din Sfântu Gheorghe, profesor-coreograf: Benkő Gizella, costume: Szász Éva, colaborator muzical: Márk Ildikó / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Mare

18.00

Concert: „Hármasoltár: Jim Morrison - József Attila - Vlagyimir Viszockij”Földes László Hobo, artist laureat cu premiul Kossuth / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Kamara

18.00

Teatru: Fragmente din povestirea rătăcirii” Trupa „Osonó” / sala de festivităţi a Liceului Teoretic „Mikes Kelemen”

18.00

Teatru: „Othello” de W. Shakespeare, (regia: Mihai Măniuțiu) – M Studio / Sala Lajtha László

19.00

Clubul de Presă „Holló Ernő”, invitat: Beder Tibor, inspectorul şef, Inspectoratul Şcolar, Judeţul Harghita, gazdă: Matekovics János, ziarist / subsolul Casei de Cultură „Kónya Ádám”

20.00

Serată Faludy György – Gerendás Péter / Biblioteca Județeană „Bod Péter”, sala Gábor Áron

20.00

Karaoke Night – şlagăre mai vechi sau mai noi vor fi fredonate până târziu în noapte / Cortul Tineretului Român pentru Comunitate şi Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

20.30

Blues Pub: Confusion / Di Stefano Bar

21.00

Casa dansului popular / Sala Lajtha László

22.00

Blues Pub: Radio Blues Budapest (Budapesta) / Di Stefano Bar

22.45

Sesiune de autografe: Patai Anna, Giorgio, Kökény Attila / Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

23.00

Retro Disco Party – Dj Dominique / Energy Play Club, sala nouă

23.30

Blues Pub: Blúz Bend / Di Stefano Bar

24.00

Cenaclul Adolescent – muzică folk

Mafia – joc interactiv de cunoaştere personală / Cortul Tineretului Român pentru Comunitate, parcarea Restaurantului Park

 

7 mai, SÂMBĂTĂ

10.00

Întâlnirea Corală a Congregațiilor Evanghelice din Țara Bârsei, ediția a X-a, organizat de Biserica Evanghelică

10.00 

Ziua de alergare „Gáll Lajos” ediţia a XXI-a - Cercul de alergare „Gáll Lajos” / înscrierea la concurs în faţa Colegiului Naţional „Mihai Viteazul”

10.00

Atelier de meşteşugărit – Clubul de Tineret Sfântu Gheorghe şi Asociaţia Polaris / Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

10.30

Program tradiţional de călărie: Sosire, ridicare iurtă / lângă Sala Sporturilor

11.00

Atelier teatral si facepainting pentru copii – preşcolari şi din şcoala primară

„Povestile lumii” - Teatrul „Andrei Muresanu” / Cortul Tineretului Român pentru Comunitate, parcarea Restaurantului Park

11.00

Activităţi meşteşugăreşti: pâslă, olărit, împletire paie – Fundaţia Guzsalyas / Grădina Artelor

11.00

Teatru: Az ezredik éjszaka” de D. Lebovic (regia: Zakariás Zalán) – Teatrul „Tamási Áron” / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Kamara

11.00

Demonstraţie de dresaj canin / Stadionul mic

11.00

Kollektive Session: Expoziție de fotografie (tema: împreună)– Tone Troopers / Casa de Cultură a Sindicatelor, sala Disco

11.00

Kollektive Session: Grafică urbană – Tone Troopers / Casa de Cultură a Sindicatelor, sala Disco

11.00

Campionat Streetball (înscrieri până la ora 10:30) / în faţa Restaurantului Tribel

11.00

Competiţie foosball – Sepsi ISE / Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

11.00

Parcul de statui – Atelierul de Teatru „Osonó” şi elevii clasei de actorie a Şcolii Populare de Artă / Grădina Artelor

11.30

Program tradiţional de călărie: Călărie pentru copii / lângă Sala Sporturilor

12.00

Cântece din folclorul copiilor – recital de blockflote al copiilor din Grupul „Crescendo” / Cortul Tineretului Român pentru Comunitate, parcarea Restaurantului Park

12.00

Tărâmul fermecat – jocuri interactive pentru copiii din târg – Caritas Alba-Iulia / Târgul meşteşugerilor, curtea sediului Caritas

12.00

Lumea pe roţi – concurs de bicicletă, tricicletă şi trotinetă pentru copii preşcolari – Homa srl., Jaxtrem Sport Club şi Jacko Sport / în faţa Colegiului Naţional „Mihai Viteazul”

13.00

Concurs Bike trial / BMX / Casa de Cultură a Sindicatelor

13.00

Start „Treasure Hunt”/ Cortul HÁRIT şi Cortul Tineretului Român pentru Comunitate, parcarea Restaurantului Park

14.00

Seminar: Intreprinzători tineri – Junior Business Club / Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

14.00

Jocuri populare de copii – Fundaţia Guzsalyas / Grădina Artelor

15.00

Prezentarea Universităţii Sapientia (Miercurea Ciuc) şi programul special al studenţilor / Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

16.00

Contact Improvisation Jam – sesiune de dans liber cu Gothard Veronika / Grădina Artelor

16.00

Încercare de stabilire de record: Cea mai mare pâine de casă din lume – cu ajutorul brutăriei Diószegi / în fața Restaurantului Park

16.00

Concurs: Se caută cel mai puternic om din Sfântu Gheorghe, înscrieri de la ora 15:00 / în faţa Restaurantului Tribel

16.00

Activităţi meşteşugăreşti: pâslă, olărit, împletire paie – Fundaţia Guzsalyas / Grădina Artelor

17.00

Kollektive Session:Demonstraţie de sporturi extreme – Tone Troopers / Casa de Cultură a Sindicatelor, sala Disco

 

Discuţii libere, moderate de membrii Debate Club Sfântu Gheorghe, interpreţi locali muzică pop şi rock şi sesiune de autografe Mircea Baniciu / Cortul Tineretului Român pentru Comunitate, parcarea Restaurantului Park

17.00

Program tradiţional de călărie: Demonstraţia arcaşilor călare şi a husarilor / lângă Sala Sporturilor

18.00

Premiere „Treasure Hunt”/ Cortul HÁRIT şi Cortul Tineretului Român pentru Comunitate, parcarea Restaurantului Park

18.00

Teatru: Fragmente din povestirea rătăcirii” Trupa „Osonó” / sala de festivităţi a Liceului Teoretic „Mikes Kelemen”

18.30

Program tradiţional de călărie: Demonstraţie de arme şi călărie pentru copii / lângă Sala Sporturilor

19.00

Sesiune de autografe: Compact Disco / Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

21.00

Sesiune de autografe: Keresztes Ildikó, Nagy Feró / Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

22.00

Kollektive Session: Deschidere – Friends in Fire, demonstraţie de jonglerie cu focul – Tone Troopers / Casa de Cultură a Sindicatelor, sala Disco

22.00

Kollektive Session:Petrecere audiovizuală – Tone Troopers / Casa de Cultură a Sindicatelor, sala Disco

Invitaţi:  Beast & Mc Slowmotion

Aquasky (UK)

Dudu & Mc Tina

Grid & Mc Slowmotion

+ Vj Photone, percuţie şi jonglerie cu focul

22.00

Concert: Hot Snow Storm (Gheorgheni) / Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

23.00

Concert: Lama Dalai (HU) / Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

23.00

Marcian Petrescu & Trenul de Noapte (Bucureşti) / Old Man’s Pub

24.00

Beat Box: BeatJoc (Odorheiu Secuiesc) / Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

00.30

Angel B. Feat. Dj Áronka Party / Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park



8 mai, DUMINICĂ

9.00

Program tradiţional de călărie: Program interactiv – demonstraţie de arme, porturi şi uniforme călărie pentru copii / lângă Sala Sporturilor

10.00

Concurs de pescuit. Înscrieri la magazinul de pescuit de pe strada Ciucului, nr. 21 sau la faţa locului de la ora 8. / Lacul Lengyel

10.15

Duatlon (înscrieri de la ora 9:00) – Asociaţia Alpin Sport / Start din fata Colegiului Naţional „Mihai Viteazul”

11.00

Activităţi meşteşugăreşti: pâslă, olărit, împletire căluţ din papură – Fundaţia Guzsalyas / Grădina Artelor

11.00

Demonstraţie de dresaj canin / Stadionul mic

11.00

Tradiţie şi modernitate

     „Joc şi voie bună” – atmosferă de sărbătoare câmpenească, în frunte cu „Românaşul”(Miercurea Ciuc)

             Bulz tradiţional şi clătite – Consiliul Elevilor de la Grupul Şcolar „Constantin Brâncuşi” /

     Cortul Tineretului Român pentru Comunitate, parcarea Restaurantului Park

11.00

Program tradiţional de călărie: Demonstraţie de lupte baranta / lângă Sala Sporturilor

12.00

Bou la proţap/ în faţa Restaurantului Park

12.30

Program tradiţional de călărie: Demonstraţia arcaşilor călare şi a husarilor / lângă Sala Sporturilor

13.00

Decernarea premiilor Pro Urbe / Biblioteca Judeţeană „Bod Péter”, sala Gábor Áron

13.00

Concurs: Europa prin ochii tinerilor/ Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

14.00

Jocuri populare de copii – Fundaţia Guzsalyas / Grădina Artelor

14.30

Program tradiţional de călărie: Călărie pentru copii şi turul taberei/ lângă Sala Sporturilor

15.00

Activităţi meşteşugăreşti: funărie, olărit, împletire coş din papură – Fundaţia Guzsalyas / Grădina Artelor

15.00

Dans: Ida Aerobic şi grupul Pom-Pom / Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

16.00

Ora de râs: Zsók Levente şi concurenţii Umorshow Treiscaune / Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

16.00

Probă de forţă: Concurs de tractare de camion – înscrieri de la ora 14:00 / în faţa Restaurantului Tribel

16.00

Încercare de stabilire de record: Tort de 550 de kilograme pentru un oraş de 550 de ani – oferit de brutăria Diószegi / în fața Casei cu Arcade

17.30

Parcul de statui – Atelierul de Teatru „Osonó” şi elevii clasei de dramă a Liceului de Artă „Plugor Sándor” / Grădina Artelor

18.00

Sesiune de autografe: TNT/ Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

20.00

Friends in Fire – jongelrie cu foc / Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

21.00

Şlagăr party / Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

  Sus


Scena A - P-ţa Libertăţii

5 mai, JOI

21.00

Formația Tribut LGT şi invitatul său surpriză

 

6 mai, VINERI

14.00

Sound check: Takáts Tamás Blues Band

15.00

Elendil (Nightwish cover)

16.00

Flavius Hosu – tânărul baterist de minune

16.30

Selfish Murphy muzică de petrecere irlandeză şi dansatorii de la Ida Aerobic

18.00

Gerendás Péter și prietenii

19.30

Concert Live Hi-Q(București)

20.40

Concert Megasztár 5: Patai Anna, Giorgio, Kökény Attila (HU)

22.30

C. C. Catch (DE)

23.45

Takáts Tamás Blues Band (HU)


7 mai, SÂMBĂTĂ

11.00

Sound check: Nagy Feró şi Beatrice

13.00

Sound check: Hobo

14.30

Sound check: Mircea Baniciu

18.00

Defender (Târgu Mureş)

18.45

Keresztes Ildikó (HU)

20.00

Mircea Baniciu (Phoenix, Pasărea Colibri) și prietenii (București) – concert live, oferit de Covalact

21.30

Hobo és Bandája concert live (HU) – concert de promovare a albumului „Circus hungaricus” și cele mai mari șlagăre

23.30

Nagy Feró şi Beatrice (HU)

 

8 mai, DUMINICĂ

10.00

Sound check: TNT

13.00

Sound check: Smokie

16.00 

Concert etno-folk: NADARA (HU)

17.30 

Gală de operetă și musical cu artiștii Teatrului de Operetă din Budapesta – Szendy Szilvi, Bordás Barbara, Dancs Annamari, Peller Károly, Vadász Dániel és Kerényi Miklós Máté

19.30

Concert live TNT(HU)

21.30

Formația de renume mondial SMOKIE concert live (UK)

23.10 

Discursul de închidere al domnului primar Antal Árpád András

23.15 

Focuri de artificii

 Sus


Scena B - P-ţa Sfântu Gheorghe

5 mai, JOI

 19.30

Concert remember Pink Floyd - Room of the Floyd Affection


6 mai, VINERI

12.00

Paradă de deschidere. Deschiderea oficială a festivităților de către Antal Árpád András, primarul orașului

12.30

Fanfara „Kováts András” (Reci), dirijor: Kelemen Antal

13.30

Dans modern: Trupa de Dans Syncron, Casa de Cultură Baraolt

14.15

Ansamblul de dans popular al Liceului Teoretic „Székely Mikó”

15.00

Dansuri standard și latino: Rus Team (Miercurea Ciuc)

15.15

Grupele de dans ale Școlilor Generale „Nicolae Colan” și „Ady Endre”

16.00

Stand-up comedy: Zsók Levente

16.30

Stand-up comedy: Badár Sándor (HU)

18.00

Ráduly Botond MANÓșifomațiaEquinox

19.30

Lansare albumMercedes Band

21.00

Kiss Forever Band (Nr. 1 european cover band) show – oferit de Depo

23.00

Ganxsta Zolee és a Kartelconcert live

 

7 mai, SÂMBĂTĂ

 

11.30

Spectacolul grupei de copii a Asociației Catolice de Tineret „Micii Apostoli”

12.00

DemonstrațieTai-chi

12.10

Karate-show – Shoto Team (studenţii lui Préda Csaba şi Vass Hunor)

12.40

Dans:„În curtea lui Bethlen Gábor”– Formaţia Renaissance (Deva)

13.30

Programul Palatului Copiilor: dans modern, dansuri populare

14.45

Ansamblul de dans popular „Fenyőcske” (Casa de Cultură „Kónya Ádam”)șiGrupul Izvorașul

15.40

Dansuri ungurești de peste Dunăre – Școala Generală „Ujhelyi Imre” (Mosonmagyaróvár, Ungaria)

16.00

Dans de bucurie, fragmente musical – CompaniaTeatrum Ad Flexum (Mosonmagyaróvár, Ungaria)

16.30

Insect – Show de parodie

18.00

Intim Torna Illegal (HU)

20.00

Pannonia Allstar Ska Orchestra (HU)

22.00

Compact Disco (HU)

24.00

Tündérground

 

8 mai, DUMINICĂ

10.45

Dans modern: Buburuzele, (Şcoala Speciala Sfântu Gheorghe şi Grupul Şcolar Constantin Brâncuşi)

11.00

Românaşul –spectacol de muzică şi dansuri populare româneşti

11.30

Trupa de dans popular de tineret a Asociației Amenkha şi Grupul „Cigánykerék

12.00

Ansamblul Tradițional Popular „Őrkő

13.00

Demonstrație Ida Aerobik

14.00

Demonstrație de dans: Clubul de Dans Luna Albastră

14.15

Trupa amatore de flamenco

14.30

Fanfara „Atlantisz” și trupa de majorete (Ozun)

15.30

Teatru de păpuşi: „Vásárfiak” – Teatrul de Păpuşi „Napsugár” din judeţul Békés, Ungaria

16.20

Olimpiada mustăților din Trei Scaune – organizatori: Radio Sepsi şi cotidiaul „Székely Hírmondó”

17.00

Nótár Mary (HU)

18.00

Concert etno: Fanfara Shukar din Zece Prăjini

19.15

A 15 éves Székely Hírmondó előfizetői tombolasorsolása

19.30

Extragere tombolă

19.30

Steam-Toto Tribute Band

20.45 

Concert funky: Funky Munky

                Sus


Scena din Grădina Artelor - Grădina Muzeului Naţional Secuiesc

6 mai, VINERI

10.00

Programul elevilor din Şcoala Generală „Váradi József”, clasele: I. A., IV. B, V. B, I. E.

11.00

Spectacol muzical: „Macskaarisztokraták”- Grădinița „Csipike”, grupa mare Step by step

11.15

Jocuri de copii de primăvară– Grădinița „Csipike”, grupa pregătitioare

11.30

Dans popular – Grădinița „Pinocchio”, grupa mare

11.45

Dansuri renascentiste – Grădinița „Pinocchio”, grupa pregătitoare

12.00

Spectacol de dans modern: Dans de primăvară - Grădinița „Pinocchio”, grupa mică, mijlocie, mare

12.40

„Színes szellemecskék” de Jacques Legrand Joly – Cercul de teatru Mózsiás al Şcolii „Molnár Józsiás” (Târgu Secuiesc)

13.00

Cântece populare: Hajdú Csenge, elevă în clasa a V-a a Liceului de Artă „Plugor Sándor”

13.15

Dans modern: clasa IV. A., Liceul „Mikes Kelemen”

13.30

Mici flautiști – clasa III. C., Școala Generală „Gödri Ferenc”

13.45

Dansuri secuiești: clasa II. B., Școala Generală „Gödri Ferenc”

14.00

Dansuri din zona Ciucului: clasa III. C., Liceul „Mikes Kelemen”

14.15

Corul Colegiului Reformat, clasele V-VIII și formația de flaut a clasei V. C. din Școala Generală „Váradi József”

15.00

Spectacol pentru copii: Formația Kelekótya

16.00

Seară de cântece populare:
partea I: Formaţia Populară din Mădăraş
partea a II-a: Trei generaţii în slujba cântecului popular - Tóth Erzsébet, Kilyén Ilka, Rittziu Krisztina şi Diós Brigitta
partea a III-a: „Hegedülnek, szépen muzsikálnak” – Formaţia Populară din Mădăraş şi invitaţii săi (Miklós József jr., Oláh Aranka, Bíró Júlia, Gábos Endre şi Szakács Ignác)

20.00

Beatles Forever – Nagy Csongor Zsolt, Péter Attila Zsolt, István István, Rappert Gábor – Trupa „Harag György” a Teatrului de Nord din Satu Mare

21.30  

Molnár Dixiland Band (HU)

  Sus


7 mai, SÂMBĂTĂ

11.00

Cercul „Őszirózsa”

11.30

CerculSzékely István

12.00

Dansuri populare: elevii Şcolii Generale „Váradi József” din clasele: I. E., II. C., II. E, III. F., III. E, III. B., IV. D. Instructori de dans: Virág Endre şi Virág Imola.

13.30

Minestrone Band – formaţie care cântă la instrumente din legume

14.00

Corul de copii MINISNAPS

14.45

Formaţia Égvilág

16.15

Kalagor – Muzică ceangăiască autentică și povestiri cu haz

17.15

Concert folk: Tókos Melinda

18.00

Moment de nostalgie – Bajka Brigitta (Sibiu)

18.30

Formaţia Folker

20.00

Formația de etno-jazz Konkoly (HU)

22.00

Concert jazz: Snaps Vocal Band și Luiza Zan (București)

 

8 mai, DUMINICĂ

Ziua Europei – Festivitățile sunt difuzate de Duna Tv

10.00

Marșuri maghiare și prelucrări folclorice – Fanfara „Kováts András”

11.00

Teatru de păpuși – Trupa de Păpuși „Cimborák” a Teatrului „Tamási Áron”

11.45

Trupa „Százlábú” - trupa de dans de copii şi tineret din Sfântu Gheorghe

12.20

Concert folk: formația Asociației de Tineret Ecou

12.45

Spectacolul Adagio Cantabile şi Éden al Studioului M

13.30

Performanța Teatrului „Andrei Mureșanu”

14.00

Orchestra de Cameră „Sepsi”

15.00

Dancs Annamari, solista Teatrelor de Operetă din București și Budapesta, și invitatul ei Kerényi Miklós Máté, comicul-dansator al Teatrului de Operetă Budapesta

15.30

Szilágyi Zsolt tenor şi Szilágyi Zsolt Herbert pianist

16.15

Concert de lansare al albumului „Evilági” de Orbán Ferenc şi invitaţii săi

17.00

Spectacol folcloric: „Erdélyország sok szép vize” - Ansamblul de Dansuri „Trei Scaune”

17.50

Extragere tombola – Târgul meşteşugarilor

18.20

Concert etno-folk: NemEz

19.30

Proiecţie film: Despre Muzeul Naţional Secuiesc

20.00

Concert etno-rock: Transylmania

 

Rock Stage – Casa de Cultură a Sindicatelor, sala Disco

5 mai, JOI

18.00

Graphic (Braşov)

18.45

Crazy Snowman

19.30

Crash(heavy metal)

20.30

Ad Astra(progressive thrash/power metal) (HU)

21.30

Stonedirt (metal/southern rock/thrash) (HU)

23.00

Replika (HU)

01.00

Chance at Last Day

  Sus

 

Art-Live színpad – în spatele bibliotecii

6 mai, VINERI

13.00

Formaţia de muzică veche „Gyűszűvirág” (Liceul de Artă „Plugor Sándor”)

13.30

Expoziţie de grafică pe scenă: Robu Oszkár Róbert

18.00

Programul „Hírsaláta” al Radio Live-Wave prezentat de Golyhó Tibor şi Petri Gergő

20.00

Chance at Last Day (concert groove-core) – Palatul Copiilor

21.00

Live-Wave party

 

7 mai, SÂMBĂTĂ

11.00

Dans popular – Palatul Copiilor, studenţii lui Gáspár Attila

12.00

Expoziţie de fotografie pe scenă: Floating/Becoming Ruins/Remains – Not to touch the earth – Bándi Dávid Dániel (Zalău)

16.00

Emisiune live de pe scena Art-Live a Radio Live-Wave cu Vékony Zsolt

19.00

Tobacco Band (concert alternativ-blues-funk) – Palatul Copiilor

20.30

Crash (concert metal) – Palatul Copiilor

 

8 mai, DUMINICĂ

11.00

Dans popular – Palatul Copiilor, studenţii lui Gáspár Attila

12.00

Expoziţie pe scenă: Linii negre – Ferencz Balázs

16.00

Emisiune live de de stand-up comedy a Radio Live-Wave cu Vékony Zsolt

19.00

Crazy Snowman (concert punk-pop-rock-alternativ) – Palatul Copiilor

   Sus

 

Programe permanente

2-8 mai,

11.00-19.00

Expoziţie de artă plastică: ÎNTRUCHIPĂRI de Jovánovics György / Spațiul Expozițional de Artă Contemporană MAGMA
ora 17:  vizită ghidată (limba română)

2-8 mai

Curs de actorie condus de regizorul Fischer Gábor / Liceul de Artă „Plugor Sándor”, sala Visky Árpád

2-7 mai,

10.00-19.00

Festivalul Săptămâna Naşterii / sediul Fundaţiei FER

 

5-8 mai,

10.00-18.00

EXPO Sfântu Gheorghe – expoziţie şi târg internaţional, deschis zilnic între orele 10-18, până duminică, ora 17 / Sala Sporturilor

5-8 mai,

10.00-21.00

Expoziţie: 550 de fiare de călcat din colecţia lui Bálinth Zoltán, Pozna Dávid şi Rétyi Árpád, expoziţia este deschisă de domnul Józsa Lajos / Grădina Artelor

5-8 mai,

11.00-17.00

Expoziţie: Mineralia – cristale, minerale, fosile, geme, bijuterii, pietre semipreţioase / Casa de Cultură a Sindicatelor

6-8 mai,

10.00-24.00

Nünüke” – exopziţie din caricaturile lui Lukács Sándor Lucky despre statuia Sfântului Gheorghe / Restaurantul Şugaş

6-8 mai,

10.00-20.00

Program de călărie cu cai şi ponei – Asociaţia Sportivă Klub Shagya (Valea Crişului) / lângă Sala Sporturilor

 

6-8 mai,

10.00-20.00

Expoziţie de modele de utilaje realizate de Józsi Attila / Ceainăria Tein

6-8 mai,

10.00-17.00     

Probă de îndemânare pe lăzi – Jacko Sport şi Jaxtrem Sport Club / Parcul Elisabeta

6-8 mai,

11.00-18.00     

Climbing pe perete artificial de escaladă– Asociaţia Alpin Sport / Parcul Elisabeta

6-8 mai,

11.00-19.00     

Atelier de meşteşugărit şi activităţi tradiţionale – Fundaţia Guzsalyas / Grădina Artelor

6-8 mai,

12.00-18.00     

Cort media / în faţa Primăriei

Programe interactive de informare ale Duna TV, Televziunea Maghiară de Stat şi Radioul Maghiar de Stat

6-8 mai,

15.00-19.00     

Sală de aşteptare pentru copii / Muzeul Naţional Secuiesc

Proiecţie de filme şi desene animate din arhiva Duna TV şi a Televziunii Maghiare de Stat

6-8 mai,

11.00-18.00

Grădina cu minuni, programe pentru copii – Asociaţia ERSZI / Grădina Artelor

7-8 mai,

14.00-20.30     

Concurs de îndemânare călare şi concurs de gătit cu muzică lăutărească / lângă drumul spre Băile Şugaş

  Sus

 


<< înapoi
© - Zilele Sfântu Gheorghe 2011