1 mai, DUMINICĂ

20.00

Dans folcloric: Édeskeserű, dansuri pe muzică din Transilvania – Ansamblul Popular Maghiar de Stat / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Mare


4 mai, MIERCURI

12.00

Miercurea broderiilor – activităţi de pedagogie muzeală / Muzeul Naţional Secuiesc



5 mai, JOI

12.00

Joia pâslelor – activităţi de pedagogie muzeală pentru copii şi avansaţi / Muzeul Naţional Secuiesc


6 mai, VINERI

11.00

Ridicare iurtă – Fundaţia Guzsalyas / Grădina Artelor

12.00

Vinerea picturii pe lemn – activităţi de pedagogie muzeală / Muzeul Naţional Secuiesc

21.00

Casa dansului popular / Sala Lajtha László

24.00

Cenaclul Adolescent – muzică folk

Mafia – joc interactiv de cunoaştere personală / Cortul Tineretului Român pentru Comunitate, parcarea Restaurantului Park


7 mai, SÂMBĂTĂ

10.00

Atelier de meşteşugărit – Clubul de Tineret Sfântu Gheorghe şi Asociaţia Polaris / Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

10.30

Program tradiţional de călărie: Sosire, ridicare iurtă / lângă Sala Sporturilor

11.30

Program tradiţional de călărie: Călărie pentru copii / lângă Sala Sporturilor

14.00

Jocuri populare de copii – Fundaţia Guzsalyas / Grădina Artelor

17.00

Program tradiţional de călărie: Demonstraţia arcaşilor călare şi a husarilor / lângă Sala Sporturilor

18.30

Program tradiţional de călărie: Demonstraţie de arme şi călărie pentru copii / lângă Sala Sporturilor


8 mai, DUMINICĂ

9.00

Program tradiţional de călărie: Program interactiv – demonstraţie de arme, porturi şi uniforme călărie pentru copii / lângă Sala Sporturilor

11.00

Tradiţie şi modernitate

     „Joc şi voie bună” – atmosferă de sărbătoare câmpenească, în frunte cu „Românaşul”(Miercurea Ciuc)

             Bulz tradiţional şi clătite – Consiliul Elevilor de la Grupul Şcolar „Constantin Brâncuşi” /

     Cortul Tineretului Român pentru Comunitate, parcarea Restaurantului Park

11.00

Program tradiţional de călărie: Demonstraţie de lupte baranta / lângă Sala Sporturilor

12.00

Bou la proţap/ în faţa Restaurantului Park

12.30

Program tradiţional de călărie: Demonstraţia arcaşilor călare şi a husarilor / lângă Sala Sporturilor

14.30

Program tradiţional de călărie: Călărie pentru copii şi turul taberei/ lângă Sala Sporturilor


B színpad - Szent György tér


6 mai, VINERI 

14.15

Ansamblul de dans popular al Liceului Teoretic „Székely Mikó”


7 mai, SÂMBĂTĂ


15.40

Dansuri ungureşti de peste Dunăre – şcoala Generală „Ujhelyi Imre” (Mosonmagyaróvár, Ungaria)


8 mai, DUMINICĂ

11.00

Românaşul  spectacol de muzică şi dansuri populare româneşti

11.30

Trupa de dans popular de tineret a Asociaţiei Amenkha şi Grupul „Cigánykerék”

12.00

Ansamblul Tradiţional Popular „Őrkő

18.00

Concert etno: Fanfara Shukar din Zece Prăjini


Scena din Grădina Artelor - Grădina Muzeului Naţional Secuiesc


6 mai, VINERI

13.00

Cântece populare: Hajdú Csenge, elevă în clasa a V-a a Liceului de Artă „Plugor Sándor”

16.00

Seară de cântece populare:
partea I: Formaţia Populară din Mădăraş
partea a II-a: Trei generaţii în slujba cântecului popular - Tóth Erzsébet, Kilyén Ilka, Rittziu Krisztina şi Diós Brigitta
partea a III-a: „Hegedülnek, szépen muzsikálnak” – Formaţia Populară din Mădăraş şi invitaţii săi (Miklós József jr., Oláh Aranka, Bíró Júlia, Gábos Endre şi Szakács Ignác)


7 mai, SÂMBĂTĂ 

11.00

Cercul „Őszirózsa”

11.30

Cercul Székely István

12.00

Dansuri populare: elevii Şcolii Generale „Váradi József” din clasele: I. E., II. C., II. E, III. F., III. E, III. B., IV. D. Instructori de dans: Virág Endre şi Virág Imola.

16.15

Kalagor – Muzică ceangăiască autentică şi povestiri cu haz

17.15

Concert folk: Tókos Melinda

18.00

Moment de nostalgie – Bajka Brigitta (Sibiu)

18.30

Formaţia Folker


8 mai, DUMINICĂ

Ziua Europei – Festivitățile sunt difuzate de Duna Tv

11.45

Trupa „Százlábú” - trupa de dans de copii şi tineret din Sfântu Gheorghe

12.20

Concert folk: formaţia Asociaţiei de Tineret Ecou

17.00

Spectacol folcloric: „Erdélyország sok szép vize” - Ansamblul de Dansuri „Trei Scaune”

18.20

Concert etno-folk: NemEz


Art-Liveszínpad – în spatele bibliotecii


7 mai, SÂMBĂTĂ 

11.00

Dans popular – Palatul Copiilor, studenţii lui Gáspár Attila


8 mai, DUMINICĂ

11.00

Dans popular – Palatul Copiilor, studenţii lui Gáspár Attila


Programe permanente

6-8 mai,

11.00-19.00     

Atelier de meşteşugărit şi activităţi tradiţionale – Fundaţia Guzsalyas / Grădina Artelor

7-8 mai,

14.00-20.30     

Concurs de îndemânare călare şi concurs de gătit cu muzică lăutărească / lângă drumul spre Băile Şugaş



<< înapoi
© - Zilele Sfântu Gheorghe 2011