1 mai, DUMINICĂ



17.00

Întâlnirea organizatorilor Zilelor Sfântu Gheorghe din ultimii 20 de ani / Parcul Elisabeta, scările din faţa bibliotecii

18.00

Concert simfonic de deschidere: In memoriam Franz Liszt - Orchestrele Csíkikamara şi Georgius, dirijor: Werner Gábor (Budapesta), solist: Szilágyi Zsolt / Biserica Reformată Centrală

18.00

Teatru: „Ilja próféta” de T. Slobodzianek (regia: Bocsárdi László) – Teatrul „Tamási Áron” / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Kamara


2 mai, LUNI


16.00

Vernisaj: Expoziţie de icoane pe sticlă / Muzeul Spiritualitaţii Romaneşti, subsol – Catedrala Ortodoxa

16.30

Parafonia – concert de muzică simfonică susţinut de persoane cu handicap / Krisztus Király katolikus templom

17.00

Seminar despre industria în Sfântu Gheorghe din secolul al XIX-lea de Józsa Lajos / Muzeul Naţional Secuiesc, sala Bartók

18.00

Teatru: „Hej páva, hej páva” - serata de balade a lui Gajai Ági – Compania Szigligeti (Oradea) / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Kamara

18.00

Teatru: „Othello” de W. Shakespeare, premieră (regia: Mihai Măniuţiu) – M Studio / Sala Lajtha László

18.00

Poveşti de familie de pe mapamond – întâlnire cu scriitorul, dramaturgul Vámos Miklós / Biblioteca Judeţeană „Bod Péter”, sala Gábor Áron

19.00

Festivalul coral al şcolilor din Sfântu Gheorghe, ediţia a 2-a / Biserica Catolică „Krisztus Király”

20.00

Vernisaj: ÎNTRUCHIPĂRI de Jovánovics György / Spaţiul Expoziţional de Artă Contemporană MAGMA

20.30

Teatru: „Égi vándor” de Omega, musical (regia: Vándorfi László) – Teatrul Pannon (Veszprém, Ungaria), acompaniament muzical: Formaţia Tribut LGT / Casa de Cultură a Sindicatelor



3 mai, MARŢI



14.00

Masă rotundă: 2011, Anul Voluntariatului – Gazdă: Antal Árpád András, primarul oraşului Sfântu Gheorghe, Tamás Sándor, preşedintele Consiliului Judeţean Covasna. Invitaţi: Miklósa Erika, ambasadorul volunitariatului în Ungaria, delegaţia Direcţiei Generale a Relaţiilor Sociale şi Civile din cadrul Ministerului Administraţiei Publice şi a Justiţiei din Ungaria / Primărie, sala de şedinţe

17.00

Vernisaj: expoziţia colectivă a membrilor Asociaţiei Artiştilor Plastici Amatori „Gyárfás Jenő” / Casa de Cultură „Kónya Ádám”

17.00

Lansare de carte: Carte de bucate de Incze Anikó / Restaurantul Park

17.30

Concert MÁCSAfej cu Márk Attila, Ferencz Csaba, Ferencz Áron, Ticusan János, Ségercz Ferenc / Sala „Lajtha László”

18.00

Prezentare de carte: întâlnire cu Ugron Zsolna, autoarea romanului „Úrilányok Erdélyben” / Biblioteca Judeţeană „Bod Péter”, sala Gábor Áron

18.30

Teatru: „Verébszárnyon - Homage á Piaf” - László Zsuzsa, Teatrul Naţional Târgu Mureş, Compania „Tompa Miklós” / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Kamara

19.00

Concert de orgă: Steffen Schlandt, artistul Bisericii Negere din Braşov / Biserica Catolică „Krisztus Király”

20.30

Teatru: „Portugál” de Egressy Zoltán (regia: Zakariás Zalán) – Teatrul „Tomcsa Sándor” (Odorheiu Secuiesc) / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Mare

20.30

Spectacol de operetă – Trupa Melodica, protagonişti: Sebestyén L. Enikő, Mocanu Erika, Szélyes Margit, Oláh Badi Alpár, Barabás Lajos, Lőfi Gellért / Biblioteca Judeţeană „Bod Péter”, sala Gábor Áron

20.30

Jazz Club: Session Jazz Band / Di Stefano Bar

22.00

Jazz Club: Nagy János Trio (Budapesta) / Di Stefano Bar

22.15

Barátok közt” - curiozităţi muzicale – Pakot István, Cserkész Emese, Gyergyai Szabolcs, Ticusan János, Várhelyi  Attila, Kolcsár József, Ferencz Áron / Teatrul „Tamási Áron”, Cafeneaua artiştilor



4 mai, MIERCURI

11.00


Aniversarea a 50 de ani de existenţă a Clubului Sportiv Şcolar Sfântu Gheorghe – Dezvelirea columnei comemorative în memoria profesorilor CSŞ trecuţi în nefiinţă / str. V. Babes 4C

14.00

Nunta de aur – festivitate de aniversare a  50 de ani de căsnicie / Casa Căsătoriilor, Primărie

16.00

Lansare de carte: „Shakespeare Erdélyben – XIX. századi magyar recepció” de Bartha Katalin Ágnes, prezentat de Egyed Emese, profesor al Catedrei de Literatură Maghiară, Universitatea Babeş-Bolyai / Muzeul Naţional Secuiesc, sala Bartók

16.30

Teatru: „Mellékhatások” după Woody Allen – Teatrul „Csiky Gergely” (Timişoara) / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Kamara

17.00

Vernisaj: 550 de fiare de călcat din colecţia lui Bálinth Zoltán, Pozna Dávid şi Rétyi Árpád, expoziţia este deschisă de domnul Józsa Lajos / Grădina Artelor

17.00

Întâlnire cu familiile participante la programul „La drum cu carte” / Biblioteca Judeţeană „Bod Péter”, sala Gábor Áron

17.00

Aniversarea a 50 de ani de existenţă a Clubului Sportiv Şcolar Sfântu Gheorghe – Festivitate de premiere / Sala de Sport „Szabó Kati”

18.00

Concert extraordinar al sopranei de renume mondialMiklósa Erika, cu participarea: Somogyi-Tóth Dániel – orgă şi Tóth László – trompetă / Biserica Catolică „Krisztus Király”

19.00

Vernisaj: Motive din Trei-Scaune – expoziţie de meşteşugărit din lucrările profesorilor şi ale elevilor de la Fundaţia „Guzsalyas”, expoziţia este deschisă de etnograful, muzeologul Szőcsné Gazda Enikő / Casa „Míves”

19.00

Clubul de Presă „Holló Ernő”, invitat: Dávid Gyula, istoric literar, directorul Editurii Polis din Cluj-Napoca, gazdă: Matekovics János, ziarist / subsolul Casei de Cultură „Kónya Ádám”

20.00 

Teatru: Dialoguri şi fantezii în jazz, un spectacol de Johnny Răducanu şi Ion CaramitruTeatrul Naţional Bucureşti / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Mare

20.30

Umor: Fábry, spectacolul de umor al lui Fábry Sándor / Casa de Cultură a Sindicatelor

20.30

Jazz Club: Prog.Organ Quartet / Di Stefano Bar

22.00 

Jazz Club: Jazz Trotter’s Quartet (Arad-Timişoara-Satu-Mare) / Di Stefano Bar



5 mai, JOI

10.00

Deschiderea târgului EXPO Sfântu Gheorghe / Sala Municipală a Sporturilor

17.00

Concert de pian: László Berta Bianca şi Bonea Octavian Leonard elevii premiaţi la concursuri internaţionale ai Liceului de Artă „Plugor Sándor”. În program: Beethoven, Rahmaninov, Chopin, Prokofiev / Muzeul Naţional Secuiesc, sala Bartók

17.00

Vernisaj: Expoziţia de artă „Interferenţe" a artiştilor plastici: Ioan-Delamare Atanasiu – grafician, lector la U.N.A.,

Emilia Persu – pictor, Darie Dup – sculptor, conferenţiar la U.N.A., Réka Csapó-Dup – sculptor, lector la U.N.A.

Organizatori: Bastion Art, Centrul de Cultură Arcuş, Asociaţia de Tineret Ecou / Bastion Cafe

17.00

Vernisaj: „Nünüke” – exopziţie din caricaturile lui Lukács Sándor Lucky despre statuia Sfântului Gheorghe, expoziţia este deschisă de: László Károly / Restaurantul Şugaş

17.30

Teatru: „Sorsjáték” – Váróterem Projekt (Cluj-Napoca) / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Kamara

18.00

Teatru: „Othello” de W. Shakespeare, (regia: Mihai Măniuţiu) – M Studio / Sala Lajtha László

18.00

Întâlnire cu cititorii: Literatura la drumBalla Zsófia, Báthori Csaba, Kemény István / Biblioteca Judeţeană „Bod Péter”, sala Gábor Áron

18.00

Teatru: Variaţiuni enigmatice cu Alexandru Repan şi Mircea Diaconu – Teatrul Nottara (Bucureşti) / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Mare

19.30

Concert: „Hármasoltár: Jim Morrison - József Attila - Vlagyimir Viszockij”Földes László Hobo, artist laureat cu premiul Kossuth / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Kamara

20.30

Jazz Club: St. George Quintet / Di Stefano Bar

22.00

Jazz Club: Sárik Péter Trió (Budapesta) / Di Stefano Bar

23.30

Jazz Club: Fuente de Vida (Bucureşti) / Di Stefano Bar



6 mai, VINERI

10.00 

Întâlnirea Corală a Congregaţiilor Evanghelice din Ţara Bârsei, ediţia a X-a/ Biserica Evanghelică

11.00

Teatru: Az ezredik éjszaka” de D. Lebovic (regia: Zakariás Zalán) – Teatrul „Tamási Áron” / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Kamara

13.00

Cavalerul Sfântu Ghoerghe – concurs tradiţional cavaleresc organizat de Asociaţia Tinerilor Maghiari / Grădina Artelor

13.00

Masă rotundă: Viitorul comunităţii rome / Centrul Comunitar pentru Romi, Őrkő

15.00

Deschiderea oficială a Străzii Localităţilor Înfrăţite cu participarea domnului Antal Árpád András, primarul oraşului Sfântu Gheorghe şi domnului Tamás Sándor, preşedintele Consiliului Judeţean Covasna / Strada Localităţilor Înfrăţite

15.30

Deschiderea cortului HÁRIT / Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

15.45

Prezentare programe de voluntariat „I love Saint George”, „Let’s do it, Romania”, „Verde pentru

Cultură” „Sfântu Gheorghe, Capitala Verde” „Biblioteca Vie”, „Sfântu Gheorghe, oras de 550 de ani”, „Schimb de cărţi III” şi lansare „Scara de cărţi din Sfântu Gheorghe” / Cortul Tineretului Român pentru Comunitate, parcarea Restaurantului Park

16.00

Expoziţie de fotografie: Sfântu Gheorghe şi tineretul / Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

16.30

Concurs de cultură generală / Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

18.00

Operă rock: „Hiszek a romokon” – Asociaţia „Mustármag” (Târgu Mureş) / Biserica Catolică Sfântul Iosif

18.00

Spectacol de balet în două părţi, prima parte: Anotimpuri de A. Vivaldi, partea a doua: De la baroc la romantism pe muzică de Corelli, Ceaikovski, Delibes, Chopin – clasa de balet a Şcolii Populare de Arte şi Meserii din Sfântu Gheorghe, profesor-coreograf: Benkő Gizella, costume: Szász Éva, colaborator muzical: Márk Ildikó / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Mare

18.00

Concert: „Hármasoltár: Jim Morrison - József Attila - Vlagyimir Viszockij”Földes László Hobo, artist laureat cu premiul Kossuth / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Kamara

18.00

Teatru: Fragmente din povestirea rătăcirii” Trupa „Osonó” / sala de festivităţi a Liceului Teoretic „Mikes Kelemen”

18.00

Teatru: „Othello” de W. Shakespeare, (regia: Mihai Măniuţiu) – M Studio / Sala Lajtha László

19.00

Clubul de Presă „Holló Ernő”, invitat: Beder Tibor, inspectorul şef, Inspectoratul Şcolar, Judeţul Harghita, gazdă: Matekovics János, ziarist / subsolul Casei de Cultură „Kónya Ádám”

20.00

Serată Faludy György – Gerendás Péter / Biblioteca Judeţeană „Bod Péter”, sala Gábor Áron



7 mai, SÂMBĂTĂ

10.00

Întâlnirea Corală a Congregaţiilor Evanghelice din Ţara Bârsei, ediţia a X-a, organizat de Biserica Evanghelică

10.00 

Ziua de alergare „Gáll Lajos” ediţia a XXI-a - Cercul de alergare „Gáll Lajos” / înscrierea la concurs în faţa Colegiului Naţional „Mihai Viteazul”

11.00

Teatru: Az ezredik éjszaka” de D. Lebovic (regia: Zakariás Zalán) – Teatrul „Tamási Áron” / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Kamara

11.00

Kollektive Session: Expoziţie de fotografie (tema: împreună)– Tone Troopers / Casa de Cultură a Sindicatelor, sala Disco

11.00

Kollektive Session: Grafică urbană– Tone Troopers / Casa de Cultură a Sindicatelor, sala Disco

14.00

Seminar: Intreprinzători tineri – Junior Business Club / Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

15.00

Prezentarea Universităţii Sapientia (Miercurea Ciuc) şi programul special al studenţilor / Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

16.00

Contact Improvisation Jam – sesiune de dans liber cu Gothard Veronika / Grădina Artelor

16.00

Încercare de stabilire de record: Cea mai mare pâine de casă din lume – cu ajutorul brutăriei Diószegi / în faţa Restaurantului Park

16.00

Concurs: Se caută cel mai puternic om din Sfântu Gheorghe, înscrieri de la ora 15:00 / în faţa Restaurantului Tribel

17.00

Kollektive Session:Demonstraţie de sporturi extreme – Tone Troopers / Casa de Cultură a Sindicatelor, sala Disco

18.00

Teatru: Fragmente din povestirea rătăcirii” Trupa „Osonó” / sala de festivităţi a Liceului Teoretic „Mikes Kelemen”






8 mai, DUMINICĂ

13.00

Concurs: Europa prin ochii tinerilor/ Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

13.00

Decernarea premiilor Pro Urbe / Biblioteca Judeţeană „Bod Péter”, sala Gábor Áron

14.00

Jocuri populare de copii – Fundaţia Guzsalyas / Grădina Artelor

15.00

Dans: Ida Aerobic şi grupul Pom-Pom / Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

16.00

Încercare de stabilire de record: Tort de 550 de kilograme pentru un oraş de 550 de ani – oferit de brutăria Diószegi / în faţa Casei cu Arcade

16.00

Ora de râs: Zsók Levente şi concurenţii Umorshow Treiscaune / Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

17.30

Parcul de statui – Atelierul de Teatru „Osonó” şi elevii clasei de dramă a Liceului de Artă „Plugor Sándor” / Grădina Artelor

18.00

Sesiune de autografe: TNT / Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park



Scena B - P-ţa Sfântu Gheorghe


6 mai, VINERI


12.00


Paradă de deschidere. Deschiderea oficială a festivităţilor de către Antal Árpád András, primarul oraşului

12.30

Fanfara „Kováts András” (Reci), dirijor: Kelemen Antal



8 mai, DUMINICĂ

14.30

Fanfara „Atlantisz” şi trupa de majorete (Ozun)



Scena din Grădina Artelor - Grădina Muzeului Naţional Secuiesc

 

6 mai, VINERI

12.40

Színes szellemecskék” de Jacques Legrand Joly – Cercul de teatru Mózsiás al Şcolii „Molnár Józsiás” (Târgu Secuiesc)

20.00

Beatles Forever – Nagy Csongor Zsolt, Péter Attila Zsolt, István István, Rappert Gábor – Trupa „Harag György” a Teatrului de Nord din Satu Mare



7 mai, SÂMBĂTĂ

14.45

Formaţia Égvilág

8 mai, DUMINICĂ


Ziua Europei – Festivităţile sunt difuzate de Duna Tv

10.00

Marşuri maghiare şi prelucrări folclorice – Fanfara „Kováts András”

11.00

Teatru de păpuşi: A szegény ember királysága” de Benedek Elek – Teatrul de Păpuşi „Cimborák” – Teatrul „Tamási Áron”

12.45

Spectacolul Adagio Cantabileal Studioului M

13.30

Today.aloneTeatrul „Andrei Mureşanu”

14.00

Orchestra de Cameră „Sepsi”

15.30

Szilágyi Zsolt tenor şi Szilágyi Zsolt Herbert pianist

19.30

Proiecţie film: Muzeul Naţional Secuiesc


Art-Liveszínpad – în spatele bibliotecii

6 mai, VINERI


13.00

Formaţia de muzică veche „Gyűszűvirág” (Liceul de Artă „Plugor Sándor”)

13.30

Expoziţie de grafică pe scenă: Robu Oszkár Róbert


7 mai, SÂMBĂTĂ

12.00

Expoziţie de fotografie pe scenă: Floating/Becoming Ruins/Remains – Not to touch the earth – Bándi Dávid Dániel (Zalău)


8 mai, DUMINICĂ

12.00

Expoziţie pe scenă: Linii negre – Ferencz Balázs



Programe permanente

2-8 mai,

11.00-19.00

Expoziţie de artă plastică: ÎNTRUCHIPĂRI de Jovánovics György / Spaţiul Expoziţional de Artă Contemporană MAGMA
ora 17: vizită ghidată (limba română)

2-8 mai

Curs de actorie condus de regizorul Fischer Gábor / Liceul de Artă „Plugor Sándor”, sala Visky Árpád

2-7 mai,

10.00-19.00

Festivalul Săptămâna Naşterii / sediul Fundaţiei FER


5-8 mai,

10.00-18.00

EXPO Sfântu Gheorghe – expoziţie şi târg internaţional, deschis zilnic între orele 10-18, până duminică, ora 17 / Sala Sporturilor

5-8 mai,

10.00-21.00

Expoziţie: 550 de fiare de călcat din colecţia lui Bálinth Zoltán, Pozna Dávid şi Rétyi Árpád, expoziţia este deschisă de domnul Józsa Lajos / Grădina Artelor

5-8 mai,

11.00-17.00

Expoziţie: Mineralia – cristale, minerale, fosile, geme, bijuterii, pietre semipreţioase / Casa de Cultură a Sindicatelor

6-8 mai,

10.00-24.00

Nünüke” – exopziţie din caricaturile lui Lukács Sándor Lucky despre statuia Sfântului Gheorghe / Restaurantul Şugaş

6-8 mai,

10.00-20.00

Expoziţie de modele de utilaje realizate de Józsi Attila / Ceainăria Tein

6-8 mai,

12.00-18.00     

Cort media / în faţa Primăriei

Programe interavtive de informare ale Duna TV, Televziunea Maghiară de Stat şi Radioul Maghiar de Stat




<< înapoi
© - Zilele Sfântu Gheorghe 2011